Ako predísť vyhoreniu komína?
Komíny sú pomerne častou príčinou požiaru a počet týchto prípadov dokonca stúpa. Ako je to možné? Na vine býva zlá konštrukcia komína, alebo nedostatočná údržba komína.
Doba sa mení, nové spotrebiče vyžadujú technicky inak riešené komíny. Mnoho ľudí dnes kúri stále drevom alebo uhlím, ale nevie, ako komín správne udržiavať. Vrstva sadzí môže vzniknúť pomerne rýchlo, najmä, ak kúrime nie príliš vyschnutým drevom, a komín potom môže chytiť veľmi ľahko. Často komín vyhorí, ak nie je dlho používaný, cez zimu vymrzne a potom sa v ňom z ničoho nič zatopí.
Ako komín kontrolovať a čistiť?
Čistiť komín si môžeme sami svojpomocne. Kominárom by mal ale byť skontrolovaný a vyčistený minimálne raz ročne a nezáleží na tom, ako často ho používame. Komín starne, rovnako ako celá stavba. Navyše nikdy nevieme, čo presne sa v ňom odohráva. Môže byť zanesený hrubou vrstvou sadzí, upchatý, komínová vložka sa môže porušiť alebo prasknúť, môžu sa v ňom nachádzať mŕtvi vtáci alebo vysypaná suť.
Čo je potrebné na čistenie komínov?
Pokiaľ ste sa rozhodli pre vyčistenie komína svojpomocne, budete potrebovať chemický čistič, kominársky strojček so slniečkom rovnakého priemeru ako komínový prieduch, vedro, lopatku a kus odvahy, pokiaľ budete čistiť komín zo strechy.
Ako čistiť komín – postup krok za krokom
V kachliach či v kotle zle chemický čistič určný na čistenie komínov a presaňte kúriť. Vyčkajte, kým kotol a komín úplne nevychladnú.
Upchajte dvierka od vymetacieho otvoru pod sopúchom a tiež dvierka od kotla.
Vylezte na strechu po revíznej lávke (rebríku) a kominické slniečko spustite do komína až na samotné dno a postupne ho vyťahujte hore. Pokiaľ je komín stále zanešený, akciu opakujte, pokiaľ nebude komín čistý.
Dymovod vedúci z kotla do súpúchu vyberte, vysypte z neho sadze a pretiahnite tiež kefou či slniečkom, aby sa dymovod zbavil všetkých sadzí.
Z vymetacieho otvoru pod súpúchom vymeťte všetky sadze. Na vyčistenie otvoru použite kovovú lopatku a vedro. Pokiaľ máte priemyselný vysávač, môžete ho taktiež použiť na vyčistenie vymetacieho otvoru.
Odstráňte upchávky z dvierok kotla a vyčistite kotol.
Zakúrte a overte, či komín dobre ťahá.
Pokiaľ komín nečistíte zo strechy, ale používate na to čistiaci otvor v podkroví, alebo na pôde, vymeťte najskôr hornú časť komína a následne spodnú časť komína.
Ako je to s plynovým spotrebičom?
Zmysel má kontrolovať aj komín od plynu! To mnoho ľudí nevie. Aj takýto komín sa zanáša, vo vnútri prebiehajú procesy ako korózia, alebo kondenzácia, môžu sa vyskytnúť dokonca aj sadze a pre našu bezpečnosť by ho mal pravidelne kontrolovať technik. Najmä kondenzácia môže u starých tehlových komínov postupom času narušiť ich statiku.
Vyčistenie, oprava alebo nový komín?
Niekedy je na mieste komín zrekonštruovať, alebo dokonca postaviť nový, je to veľmi individuálne. Komín môže byť vnútorný aj vonkajší, dnes sa väčšinou spájajú výhody nerezu a keramiky. Nový komín môže byť vystavaný behom pár dní.
Vo väčšine prípadov však postačí komín zrekonštruovať. Staré komíny, ktoré neboli vyvložkované a sú vymurované z tehál plných pálených, majú hrubý vnútorný povrch, na ktorom veľmi ľahko priľnú sadze. Navyše staré komíny nemusia byť úplne tesné a nemusia vytvárať dostatočný ťah. Riešením tohto problému je vyvložkovanie komína. Šamotová, nerezová av prípadoch kondenzačných kotlov aj plastová komínová vložka býva umiestnená do komínového prieduchu. Pokiaľ nie je možné z rozmerového hľadiska vložku umiestniť do existujúceho komínového prieduchu, je možné komínový prieduch vyfrézovať. Frézovanie komína prebieha za pomoci špeciálneho zariadenia, ktoré „otĺkaním“ odoberá vnútornú vrstvu komínového prieduchu a zvyšuje tak jeho prierez.
Ako správne kúriť?
Správna vlhkosť dreva na kúrenie
Čím suchšie je palivo, ktorým kúrime, tým dochádza ku kvalitnejšiemu spaľovaniu. Kvôli mokrému palivu sa spalinová cesta zanáša a zvýšene sa tvorí decht. Pokiaľ kúrite vlastným drevom, ktoré ťažíte vo vlastnom lese, je potrebné drevo nechať riadne vyschnúť. Drevo by malo byť umiestnené pod prístreškom po dobu aspoň 2 rokov.
Surové drevo má vlhkosť obvykle 50%, rok sušené má vlhkosť cca 30% a 2 roky sušené drevo má vlhkosť 20%. Drevo s vlhkosťou pod 20% je drevom ideálnym na kúrenie. Pri vyššej vlhkosti vzniká viac znečisťujúcich látok. Používanie suchého dreva má však ešte jednu výhodu, a to je vyššia výhrevnosť. Drevo sušené 2 roky má o cca 30% vyššiu výhrevnosť ako drevo sušené iba 1 rok. Takže z rovnakého množstva dreva vyprodukujete viac tepla a tým pádom ušetríte.
Či kúrime uhlím alebo drevom je v zásade jedno, komín zanáša oboje palivo, dôležitá je jeho suchosť.
Regulácia prívodu kyslíka počas horenia
Pokiaľ regulujeme prísun kyslíka tak, aby drevo horelo dlhšie, zvyšuje sa aj tvorba sadzí. V ohnisku by mali byť približne rovnaké kusy dreva pre rovnomerné horenie a zaistený dostatočný prívod kyslíka. V žiadnom prípade nemá zmysel oheň tzv. „zadusiť“ zatvorením dvierok a priškrtením prívodu kyslíka. Priškrtením prívodu kyslíka oheň síce horí pomalšie, ale tadiaľ cesta predsa len nevedie. Mnohí ľudia si myslia, že udušením ohňa ušetria. Oheň im síce bude hriať o niečo dlhšie, ale spalinami zo zlého spaľovania zamorí celé okolie a časom sa im zanesie komín aj kotol. Vo výsledku na tom budú títo ľudia horšie.
zdroj:https://stavimbydlim.cz/j
321 celkové zobrazenie , 1 za deň