Vitajte visitor! [ Registrácia | Prihlásiť

Premium WordPress Themes - AppThemes

Rosný bod v závislosti od vlhkosti a teploty

Čánky o stavebníctve 2 decembra, 2022

Rosný bod je teplota, pri ktorej kondenzuje vodná para na vodu.

Inak povedané pri 100% nasýtení vzduchu vodnými parami (tzn. relatívna vlhkosť vzduchu je 100%) dochádza k zmene skupenstva vodnej pary na vodu (dosiahnutie rosného bodu).
Teplota rosného bodu stúpa pri vyššej absolútnej vlhkosti vzduchu – v praxi to znamená, že čím je viac vlhkosti vo vzduchu, tým musí byť vyššia teplota vzduchu bez toho, aby sa para obsiahnutá vo vzduchu začala zrážať na vodu (vzduch teda v prípade vyššej teploty dokáže pojať viac vody). Pokiaľ sa vzduch začne ochladzovať, vodné pary začnú kondenzovať (napr. rosa v lete, alebo pri sprchovaní sa rosí zrkadlo).

Pokračovať na celý článok…

699 celkové zobrazenie , 3 za deň

Čím a ako vymaľovať svojpomocne

Čánky o stavebníctve 1 novembra, 2022

Úpravy stien interiérov ovplyvňujú naše pocity, psychiku. A práve interiér môžeme na rozdiel od okolia svojho bytu či rodinného domu a záhrady ľahko zmeniť – a dokonca aj svojpomocne. Vymaľujte si svoj byt, vytvorte si domov, kam sa budete radi vracať.

Čerstvá výmaľba pekne vonia a dezinfikuje steny, znižuje prašnosť v miestnostiach a pekne vyzerá. Robí interiér útulnejším a priaznivo pôsobí na našu psychiku. Niekomu pritom vyhovuje čistá biela farba, ktorá interiér najlepšie presvetľuje, iný zase siahne po jemných odtieňoch a niekto si vyberie pastelové farby. Možno kombinovať farebnosť jednotlivých stien, je možné na stene vytvoriť farebný pruh, motívy, ale aj obraz. Môžeme si zaobstarať konkrétne farby a odtiene a alebo si môžeme nechať farbu namiešať.

Pokračovať na celý článok…

301 celkové zobrazenie , 3 za deň

Ako predísť vyhoreniu komína?

Čánky o stavebníctve 31 októbra, 2022

Komíny sú pomerne častou príčinou požiaru a počet týchto prípadov dokonca stúpa. Ako je to možné? Na vine býva zlá konštrukcia komína, alebo nedostatočná údržba komína.

Doba sa mení, nové spotrebiče vyžadujú technicky inak riešené komíny. Mnoho ľudí dnes kúri stále drevom alebo uhlím, ale nevie, ako komín správne udržiavať. Vrstva sadzí môže vzniknúť pomerne rýchlo, najmä, ak kúrime nie príliš vyschnutým drevom, a komín potom môže chytiť veľmi ľahko. Často komín vyhorí, ak nie je dlho používaný, cez zimu vymrzne a potom sa v ňom z ničoho nič zatopí.

Ako komín kontrolovať a čistiť?
Čistiť komín si môžeme sami svojpomocne. Kominárom by mal ale byť skontrolovaný a vyčistený minimálne raz ročne a nezáleží na tom, ako často ho používame. Komín starne, rovnako ako celá stavba. Navyše nikdy nevieme, čo presne sa v ňom odohráva. Môže byť zanesený hrubou vrstvou sadzí, upchatý, komínová vložka sa môže porušiť alebo prasknúť, môžu sa v ňom nachádzať mŕtvi vtáci alebo vysypaná suť.

Pokračovať na celý článok…

321 celkové zobrazenie , 1 za deň

 • Rosný bod v závislosti od vlhkosti a teploty

  by on 2 decembra, 2022 - 0 Komentáre

  Rosný bod je teplota, pri ktorej kondenzuje vodná para na vodu. Inak povedané pri 100% nasýtení vzduchu vodnými parami (tzn. relatívna vlhkosť vzduchu je 100%) dochádza k zmene skupenstva vodnej pary na vodu (dosiahnutie rosného bodu). Teplota rosného bodu stúpa pri vyššej absolútnej vlhkosti vzduchu – v praxi to znamená, že čím je viac vlhkosti […]

 • Ako predísť vyhoreniu komína?

  by on 31 októbra, 2022 - 0 Komentáre

  Komíny sú pomerne častou príčinou požiaru a počet týchto prípadov dokonca stúpa. Ako je to možné? Na vine býva zlá konštrukcia komína, alebo nedostatočná údržba komína. Doba sa mení, nové spotrebiče vyžadujú technicky inak riešené komíny. Mnoho ľudí dnes kúri stále drevom alebo uhlím, ale nevie, ako komín správne udržiavať. Vrstva sadzí môže vzniknúť pomerne […]

 • Čím a ako vymaľovať svojpomocne

  by on 1 novembra, 2022 - 0 Komentáre

  Úpravy stien interiérov ovplyvňujú naše pocity, psychiku. A práve interiér môžeme na rozdiel od okolia svojho bytu či rodinného domu a záhrady ľahko zmeniť – a dokonca aj svojpomocne. Vymaľujte si svoj byt, vytvorte si domov, kam sa budete radi vracať. Čerstvá výmaľba pekne vonia a dezinfikuje steny, znižuje prašnosť v miestnostiach a pekne vyzerá. […]