Vitajte visitor! [ Registrácia | Prihlásiť

Premium WordPress Themes - AppThemes

Rosný bod v závislosti od vlhkosti a teploty

Čánky o stavebníctve 2 decembra, 2022

Rosný bod je teplota, pri ktorej kondenzuje vodná para na vodu.

Inak povedané pri 100% nasýtení vzduchu vodnými parami (tzn. relatívna vlhkosť vzduchu je 100%) dochádza k zmene skupenstva vodnej pary na vodu (dosiahnutie rosného bodu).
Teplota rosného bodu stúpa pri vyššej absolútnej vlhkosti vzduchu – v praxi to znamená, že čím je viac vlhkosti vo vzduchu, tým musí byť vyššia teplota vzduchu bez toho, aby sa para obsiahnutá vo vzduchu začala zrážať na vodu (vzduch teda v prípade vyššej teploty dokáže pojať viac vody). Pokiaľ sa vzduch začne ochladzovať, vodné pary začnú kondenzovať (napr. rosa v lete, alebo pri sprchovaní sa rosí zrkadlo).


Pri bežných teplotách môže čiastočný tlak vody vo vzduchu stúpať od nuly iba do hodnoty čiastočného tlaku sýtej pary.

Kedy a prečo ku kondenzácii vodných pár v murive dochádza?
Ku kondenzácii vodných pár v murive dochádza hlavne v zimnom období. Je to spôsobené tým, že v interiéri kde idú teploty cca 21 ° C je vzduch schopný pojať oveľa viac vlhkosti vo forme vodnej pary (hovoríme relatívna vlhkosť vzduchu) ako v exteriéri kde panujú oveľa nižšie teploty, tzn. v našich podmienkach zime napr. 0 °C až -15 °C (tu vzduch pojme podstatne menej vlhkosti vo forme vodnej pary).
Obsah vodných pár vo vzduchu vyvoláva tzv. čiastkový tlak (inak povedané parciálny tlak), ktorý má tendenciu (ostatne ako všetko v prírode) sa vyrovnávať s čiastkovým tlakom vodných pár vo vzduchu v exteriéri.
Preto vodné pary v murive prestupujú smerom z interiéru do exteriéru. Čím je teplota vonku nižšia tým väčší je rozdiel parciálnych tlakov a tým viac majú tendenciu vodnej pary prestupovať konštrukciou. Tak ako vodná para prestupuje konštrukciou, teplota v konštrukcii sa smerom von znižuje. To znamená znižuje sa tiež schopnosť udržať rovnaké množstvo vodnej pary v danom mieste v murive pri určitej relatívnej vlhkosti v murive obsiahnutej. V určitom mieste potom už teplota môže klesnúť toľko, že sa vlhkosť obsiahnutá v murive už neudrží vo forme pary a začne sa zrážať na vodu – tzn. začne kondenzovať, pretože bol prekročený rosný bod (vzniká tzv. kondenzačná zóna).
Tak ako už bolo naznačené, rosný bod je hodnota premenlivá závislá na teplote, vlhkosti vzduchu ale aj na atmosférickom tlaku (ten v tomto prípade zabúdame – pretože je rovnaký v interiéri aj exteriéri).

Rosný bod v °C
Izbová teplota teplota v °C Relativní vlhkosť vzduchu v %
30% 40% 50% 60% 65% 70% 80% 90%
30 10,5 14,9 18,4 21,4 22,7 23,9 26,2 28,2
25 6,5 10,5 13,9 16,7 18 19,1 21,3 23,2
20 1,9 6 9,3 12 13,2 14,4 16,4 18,3
15 -2,2 1,5 4,7 7,3 8,5 9,6 11,6 13,4
10 -6 -2,6 0,1 2,6 3,7 4,8 6,7 8,4

Pri teplote vzduchu 20 °C a relatívnej vlhkosti 65 % má rosný bod hodnotu 13,2 °C. Čo to presne znamená? Znamená to, že vzduch začne kondenzovať a vytvárať kvapky vody na stropoch a stenách, ktoré sú chladnejšie ako 13,2 °C. To môže viesť k vlhnutiu muriva, tvorbe plesní a následným problémom so zdravím – plesne môžu nielen dráždiť, ale byť aj toxické a karcinogénne.

Pokiaľ je relatívna vlhkosť napríklad 40% – tak pri teplote 20°C má rosný bod hodnotu iba 6°C. Ale pri vlhkosti 70% a teplote 20°C – sa orosia predmety chladnejšie ako 14°C (hodnota rosného bodu je vyššia).

 

Ideálna vlhkosť v miestnosti
Ideálne je v miestnosti dodržiavať relatívnu vlhkosť cca 45-55% a teplotu 21 °C. Túto ideálnu vlhkosť sa snaží zachovať termokeramický a tepelnoizolačný náter ClimateCoating. Vďaka svojim vlastnostiam a zloženiu ClimateCoating ThermoPlus reaguje na stále sa meniaci obsah vlhkosti vo vzduchu v miestnosti pri bežnom dennom živote a absorbuje prebytočnú vlhkosť. ClimateCoating tak riadi všetok obsah vlhkosti v miestnosti. Podobné vlastnosti sú známe pri textíliách GoreTex® alebo vlákien SympaTex®. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom „igelitovom vrecku“.

Systém membrán je nastavený tak, že sa vlhkosť vzduchu v miestnosti pohybuje okolo optimálnych 55%. Aby sa zabránilo tropickej klíme v miestnosti, postačí oveľa kratšia fáza vetrania a napriek tomu bude vlhkosť a teplota vo veľmi prijateľnej rovnováhe. Čistý, optimálne zvlhčený vzduch uľahčí dýchanie. Stručne povedané: spôsobí pohodovú klímu.

 

zdroj: internet,wiki, zdrave-bydleni.com/

     

699 celkové zobrazenie , 3 za deň

  

Zanechať Odpoveď

 • Rosný bod v závislosti od vlhkosti a teploty

  by on 2 decembra, 2022 - 0 Komentáre

  Indolman_banner_728x90 Rosný bod je teplota, pri ktorej kondenzuje vodná para na vodu. Inak povedané pri 100% nasýtení vzduchu vodnými parami (tzn. relatívna vlhkosť vzduchu je 100%) dochádza k zmene skupenstva vodnej pary na vodu (dosiahnutie rosného bodu). Teplota rosného bodu stúpa pri vyššej absolútnej vlhkosti vzduchu – v praxi to znamená, že čím je viac […]

 • Ako predísť vyhoreniu komína?

  by on 31 októbra, 2022 - 0 Komentáre

  Indolman_banner_728x90 Komíny sú pomerne častou príčinou požiaru a počet týchto prípadov dokonca stúpa. Ako je to možné? Na vine býva zlá konštrukcia komína, alebo nedostatočná údržba komína. Doba sa mení, nové spotrebiče vyžadujú technicky inak riešené komíny. Mnoho ľudí dnes kúri stále drevom alebo uhlím, ale nevie, ako komín správne udržiavať. Vrstva sadzí môže vzniknúť […]

 • Čím a ako vymaľovať svojpomocne

  by on 1 novembra, 2022 - 0 Komentáre

  Indolman_banner_728x90 Úpravy stien interiérov ovplyvňujú naše pocity, psychiku. A práve interiér môžeme na rozdiel od okolia svojho bytu či rodinného domu a záhrady ľahko zmeniť – a dokonca aj svojpomocne. Vymaľujte si svoj byt, vytvorte si domov, kam sa budete radi vracať. Čerstvá výmaľba pekne vonia a dezinfikuje steny, znižuje prašnosť v miestnostiach a pekne […]